Ratios, Rates, & Proportions

Quiz
•
Jennifer Anjos
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
2 plays
•
Easy
+6
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What is the ratio of shaded squares to not shaded squares?
10:5
10:6
6:10
10:18
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Scott had to run for 18 minutes, ride his bike for 20 minutes, and lifted weights for 15 minutes. What is the ratio of the time he rode his bike to the total amount of time he exercised?
18:20
20:33
53:20
20:53
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.3
3.
OPEN ENDED QUESTION
5 mins • 1 pt
Write a ratio to for 12 feet to 9 yards
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.3
4.
OPEN ENDED QUESTION
5 mins • 1 pt
Write a ratio for 2 miters to 76 centimeters
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
OPEN ENDED QUESTION
5 mins • 1 pt
Write a ratio for 6 cups to 4 pints
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
OPEN ENDED QUESTION
5 mins • 1 pt
Write a ratio for 3 years to 8 months
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What is the unit rate for 476 miles in 8 hours
59.5
0.01
3808
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What is the unite rate of 680 calories in 6 muffins?
674
113.3
4,080
156.2
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
9.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What is the cost of 1 gallon of gas if you pay $31.20 for 15 gallons of gas? Hint: What is the unit rate?
$1.95
$0.15
$2.08
$10.00
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
10.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
If you pay $1.95 for 5 bananas, how much is one banana? Hint: What is the unit rate?
$0.39
$0.35
$2.99
$0.93
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
Explore all questions with a free account
Similar Resources on Quizizz
21 questions
Semester 1 vocabulary

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratio/Proportion Practice 1

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Intro to Ratios and Proportions Vocabulary Quiz Week 1

Quiz
•
7th Grade
20 questions
7th Grade Math Vocabulary Test

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
7th Grade Chapter 4- Rates, Proportions, and Similarity

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates & Proportions

Quiz
•
7th - 9th Grade
17 questions
SF7 Unit 1 Test Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Ratios, Rates, & Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
17 questions
CAASPP Math Practice 3rd

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
21 questions
6th Grade Math CAASPP Practice

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Cinco de mayo

Interactive video
•
6th - 8th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
4th Grade Math CAASPP (part 1)

Quiz
•
4th Grade
45 questions
5th Grade CAASPP Math Review

Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
21 questions
6th Grade Math CAASPP Practice

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
One Step Equations

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Complementary and Supplementary Angles

Quiz
•
7th Grade
18 questions
7th CAASPP MATH PRACTICE (HW)

Quiz
•
7th Grade
29 questions
SBAC - Grade 6 Math Practice Test

Quiz
•
6th Grade
20 questions
6th Grade Math SOL Review

Quiz
•
6th Grade