7th Grade Chapter 4- Rates, Proportions, and Similarity

7th Grade Chapter 4- Rates, Proportions, and Similarity

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit 3 - Final Exam Review - Ratios and Proportions

Unit 3 - Final Exam Review - Ratios and Proportions

7th Grade

20 Qs

Unit 3 Review

Unit 3 Review

7th Grade

19 Qs

ratios and proportions

ratios and proportions

7th Grade

20 Qs

SF7 Unit 1 Test Review

SF7 Unit 1 Test Review

7th Grade

17 Qs

Open Up Unit 2 Lessons 1-3 (Grade 7)

Open Up Unit 2 Lessons 1-3 (Grade 7)

7th Grade

15 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

7th - 8th Grade

25 Qs

Performance Assessment EEI NS RP G

Performance Assessment EEI NS RP G

7th Grade

18 Qs

Chapter 5 Ratio and Proportions

Chapter 5 Ratio and Proportions

7th Grade - University

20 Qs

7th Grade Chapter 4- Rates, Proportions, and Similarity

7th Grade Chapter 4- Rates, Proportions, and Similarity

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
7.RP.A.2, 7.RP.A.3, 7.RP.A.1

+10

Standards-aligned

Created by

Corissa Guidry

Used 75+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A bus traveled 150 miles in 3 hours. At what average rate did the bus travel?
150 miles per hour
75 miles per hour
50 miles per hour
450 miles per hour

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

If Mr. Smith gives 6 homework assignments every 2 weeks, how many homework assignments would he give in a 9 weeks? 
54
6
18
27

Tags

CCSS.7.EE.B.3

CCSS.7.NS.A.2

CCSS.7.NS.A.3

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

At a grocery store, three-dozen cookies cost $9.00. What would be the cost of one cookie?
$0.25
$1.25
$0.50
$0.33

Tags

CCSS.7.EE.B.3

CCSS.7.NS.A.2

CCSS.7.NS.A.3

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A cake recipe calls for 1.5 cups of milk and 3 cups of flour. Seth made a mistake and used 5 cups of flour. How many cups of milk should he use to keep the proportions correct?
2.5 cups milk
1.75 cups milk
2 cups flour
2.25 cups milk

Tags

CCSS.7.EE.B.3

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which is a good example of two ratios that are proportional? 
1/3 = 4/7
1/2 = 2/4
15/1 = 30/5
20/10 = 35/5

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

There are 75 pieces of candy in a 15 oz bag.

How many pieces are there per ounce?

5 pieces

0.2 pieces

50 pieces

60 pieces

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which is the better buy? a 12 pack of Coke for $3.50 or a six pack of Coke for $1.80?
The 12 pack of Coke
The 6 pack of Coke
Neither
They are the same

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
OSZAR »